A TERRAZZO BURKOLAT KIALAKÍTÁSA
1. A nyers csiszolatlan terrazzo burkolat öntése
₪ A cement-terrazzóknál kétféle alapvető technológia járatos:
Kisméretű szemcséket és a kötőanyagot is tartalmazó plasztikus pépet terítenek az előkészített felületre, majd ebbe szórják a nagyobb szemcséket, és ezt követően gépi- vagy kézi tömörítéssel, hengerléssel alakul ki a közös, később csiszolható sík felület. A velencei terrazzo (terrazzo alla veneziana) készítési módja ez.
A színeket elválasztó sáv itt általában rakott mozaik- vagy elütő színű, nagy szemekből álló zúzottkő sor. A kötőanyag itt meszes, vagy cementes lehet.
Alap-pép terítése. Nagy szemcsék elhelyezése, színhatár kialakítása Közepes-nagy szemcsék szórása, tömörítés.
Egy gyönyörű korabeli velencei terrazzo Fotó: Casaitalia
Kortárs terrazzo munkánk velencei terrazzo technológiával
A másik – Magyarországon alapvetően elterjedt, és használatos – technológia viszont az összes szemcsét a kötőanyaggal együtt bekeverve fekteti le a terrazzót.
Az így síkba húzott anyagkeverék tömörítésre kerül, hogy a kötőanyag teljesen kitöltse a szemcsék között rendelkezésre álló teret, és így minél magasabb legyen a keverékben a kő aránya.
Főleg a kisebb (1-8 mm) szemcsékből álló cement- és műgyanta terrazzók készülhetnek így. A korabeli cement-terrazzóink restaurálásánál, rekonstrukciójánál is ez a méret, ez a technológia a járatos.
Rekonstrukció, Bp. VIII. Kölcsey u. 4. -- Saxlehner palota, eredeti terrazzo -- Ybl-Wenckheim kastély eredeti terrazzo
₪ Tehát ez a kőzetszemcsével túltöltött, csak mechanikai behatásra összerendeződő szemcseanyagból készült, cementszínt mutató kéreg az „öntött”, nyers terrazzo, mely a kötés után kőszerű tulajdonságokkal és kőszerű megdolgozhatósággal rendelkezik.
A szükséges mechanikai behatást, anyagtömörítést (ütéssel, simítással, hengerrel stb.) csak vízszintes felületen lehet megtenni. Itt érhető el, hogy a kevés kötőanyaggal rendelkező – és kőport illetve kőlisztet csak kismértékben tartalmazó – keverék összerendeződjön, és folytonossá, zárt anyagszerkezetűvé váljon, valamint a levegő kiszoruljon a keverékből.
₪ Terrazzo VS helyszíni műkő
A terrazzót ez a mechanikai tömörítés, és az alapanyag magas szemcsetartalma különbözteti meg a helyszíni műkőtől. Az első fotón egy műkővel javított korabeli terrazzo látható.
A műkőkeverék jelentős többlet kisszemcse és kőliszt, kőpor frakciókat is tartalmaz. Emiatt nem kell tömöríteni annyira mint a terrazzót, a szemcsék közötti teret kitölti a por-frakció. A már készre-kevert anyag teljesen alkalmas felhordásra, vagy terítésre. Ez a kő- és cementpéppel kiegészített massza lehetővé teszi, a falra, vagy akár födém alsó síkjára való felhordását is. Nagyobb a tapadása is a műkőkeveréknek, a fándliból a falra felcsapott anyagmennyiség – kiszorítva maga alól a levegőt – ottragad! (A plafonra felcsapottnak is jó esetben csak a fele pottyan vissza a mester nyakába …) Cserében az olcsóbb és egyszerűbb technológiáért a csiszolat képe kevesebb szemcsét, és több kötőanyagot mutat, kisebb táblákra kell dilatálni, mert a többlet por és cement, a magasabb víz-cement tényező miatt repedésre hajlamosabb, főleg az időjárásnak kitett részeken Az alacsonyabb kőtartalom miatt nem is fényezhető. De természetesen léteznek korrekt mai, és meseszép, hibátlan, százéves műkő épületszerkezetek is. (Lehangoló a mérhetetlenül igénytelen burkolatcsere a kapubejáró folyosóján, látva, hogy milyen lehetett az eredeti.)
2. A keverékképzés
₪ A cement-terrazzo anyagának keverése kézzel, vagy speciális, kényszerkeverő rendszerű betonkeverővel történik az alapanyagokból.
Bár a zúzottköveket tartalmazó (műkőbeton, terrazzo) betonkeverékekhez vannak szakkönyvi keverési receptajánlások, melyek frakciókra lebontott anyagmennyiségekkel, pontos cement- és vízhányaddal dolgoznak, a terrazzo és műkőszerkezetekkel foglalkozó szakipari cégeknek ma is saját kialakult receptúráik vannak, mint a régi mestereknek.
+ zúzottkő; cement; festék; víz;
A keverékképzésre és a bedolgozásra a betontechnológiában használatos ismérvek az irányadóak (víz-cement tényező, fazékidő, frakcióeloszlás, osztályozódás, stb.).
₪ A műgyanta-terrazzo hasonló keverékképzésénél a kötőanyag, vagyis a folyadékállapotú gyanta megfelelő adaptálása a kötőanyagmátrixba az elsődleges feladat, az epoxy-beton keverék eldolgozhatóságának biztosítására. A műgyanta-terrazzo keverékképzése kizárólag gépi erővel történik.
3. A különböző színű felületek elválasztása
₪ A cement-terrazzónál a színelválasztás – a csak a készítés idejére használt – formasablonokkal történik. Az egyik szín megszilárdul annyira, hogy a sablon elvehető, és a következő szín mellé-öntődik. Tehát a különböző színek egymásmellé zárnak, és egymáshoz is kötnek.
(Kis mennyiségben készül mintás terrazzo bennmaradó, a díszes mintát is kijelölő színelválasztó fémszalagból is. Ez általában réz.)
A színhatár lehet egyben a dilatációs osztás határa is. Sőt, a műemléki terrazzóknál ez szinte minden esetben így készült anno, vagyis az óhatatlanul megjelenő dilatációs hézag mindig a két szín határára került, ahol nem volt feltűnő, és így megtartotta a burkolat az egybefüggő „öntött” jellegét (lásd Dilatációképzés).
Győr, zsinagóga és képtár -- Postatakarékpénztár, eredeti -- Garay u. Polg. Mest. Hiv.
₪ Az epoxy-terrazzónál is hasonló kialakítású lehet a színelválasztás, de jelentősen megnehezíti a folyósabb kötőanyag, és fokozottabb tapadása szinte mindenhez.
A Palazzo Kft. vállalásában készült epoxy-terrazzóknál a különböző színek egymásmellé zárnak, nincs szükség elválasztó fémszalagokra, de a világ többi részén, elsősorban az USA-ban készült epoxy-terrazzóknál kizárólag – a drágább, de gyorsabban, és kisebb szaktudással kivitelezhető – bennmaradó fém osztós elválasztást alkalmazzák a színek között. Fotók: NMTA
Viszont ott ezek a fém osztók önmagukban is díszítő, információhordozó szereppel bírnak, illetve ezek a fém betétek a minták, logók, feliratok szerves részét képezik.
Fotó: NTMA
Klein & Co. USA
Az USA-ban az építészek legtöbbször felhasználják – és az épített tér részévé teszik – a változatos színű mezők és organikus formák kialakítására alkalmas technológiával rendelkező epoxy-terrazzót.
₪ A színhatár-képzés megoldható terméskő rakott mozaik sorral, vagy rakott nagyobb méretű zúzottkő sorral is. A legjobb példa erre a velencei terrazzo készítési módja, ahol mindig ez a rakott kőszemcse-sor a színelválasztás, és a terrazzót sokszor díszítő, rakott padlómozaik betétekkel egy rendszert képez.
De ez fordítva is igaz, a rakott padlómozaik díszburkolatok is sokszor tartalmaznak a magasabb értéket képviselő mozaik részek között kitöltő, egyszerű terrazzo mezőket.
MTA Székház
4. Milyen különböző mintákat, és más struktúraváltásokat lehet beépíteni a terrazzóba?
₪ Műemléki terrazzók
Az 1880-as évektől kezdődően – amikor kialakult és Magyarországon elterjedt a kisszemcsés terrazzo burkolat -, a terrazzo készítők mesterek kihasználták, hogy ez a technológia felettébb alkalmas bármilyen zárt formájú, más szemcsetartalmú és színű részekből álló, mintás, betétes díszítésre.
Eleinte a rakott padlómozaik antik mintakincsét használták fel, majd lassan kialakult a terrazzo saját mintanyelve, mely már csak részben tartalmazta a padlómozaiktól örökölt formákat. A szecesszió és az art deco terrazzói pedig már szinte teljesen eltávolodtak a korabeli mintáktól. Új, izgalmas megoldásokat és hangulatokat hoztak, teljes mértékben szolgálva a szecesszió formanyelvét.
VIII Kölcsey u. 4. társasház -- Iparművészeti Múzeum -- Földtani intézet
Szent László Gimnázium, padlóba épített terrazzo táblaképek és folyosórészlet
₪ Kortárs terrazzók
Alapvető követelmény a kortárs terrazzók tervezésénél, hogy – a lapburkolatok kis egységeitől, fix lapméreteitől, kötött dilatációs- és hézagolási rendjétől eltérően – nagy egybefüggő, homogén mezők alakulhassanak ki. A jóval kevesebb dilatációs osztás alkalmazkodhat az épület geometriai jellemzőihez, rugalmasan elhúzható egy pillérig vagy nyíláskeretig. Íves, törtvonalú, nem derékszög rendszerű terekben ideális.
A mezők önálló színűek, tervezett anyagkeverékűek lehetnek, és nem is kell minden esetben alkalmazkodniuk a dilatációs osztáshoz, vagyis a színhatárok függetleníthetők.
Fontos megemlíteni, hogy azonos alapszínű mezőben is van lehetőség strukturált felületi megjelenés létrehozására a szemcse színének, méretének tervezett változtatásával, valamilyen algoritmushoz vagy vonalrendszerhez igazodva. Így éles határok nélküli átmenetekkel, szemcsedúsulásokkal, nagyobb kőzet-szemcse, ill. esetleg más anyagú betétek, betét-sorok pozícionált elhelyezésével elérhető egy semmilyen más technológiával nem pótolható hatás, izgalmas megjelenés.
Fotó és a gyönyörű terrazzo munka: Nardo Giovanni Srl.
A kortárs épület-terrazzo tervezés szívesen használja fel a szemcseméretek kontrasztján alapuló felületeket, ahol egy kisebb szemcséjű (esetleg az alapszínhez hasonló szemcseszínű) terrazzo alapban nagyobb szemcseméretű, azonos, vagy kontrasztos színű zúzottkövek helyezkednek el random.
5. A nyers, megkötött terrazzo felület megdolgozása
A terrazzo felülete általában csiszolt és fényezett. A nyers, megkötött terrazzo-beton először egy durvacsiszolási fázison esik keresztül, ahol megtörténik a síkfogás, és a keverékben lévő nagyobb szemcsék legnagyobb keresztmetszetét mutató rétegig való anyag eltávolítása. A szükséges lejtéseket, burkolatváltásokhoz való szintbéli csatlakozásokat is ekkor kell pontosítani.
(A terrazzo burkolat alkalmas az egy térhez csatlakozó szabad- és ajtónyílások kissé különböző magasságú burkolataihoz való folyamatos átmenettel való csatlakozására, vagyis lehetséges „összecsalni” vele a magasságokat.)
₪ Pórustömítés
A következő fázisban a durvacsiszolással pórusnyitott felületen láthatóvá váló – az ilyen jellegű betonkeverékben megtalálható – légbuborékok miatti lyukak tömítése történik a kötőanyagszín, vagy a szemcseszín szerinti kötőanyag-keverékkel.
₪ Finomcsiszolás
Ezután a tömítés lecsiszolása, és a felület egyre finomabb és finomabb felületi minőséget adó többszöri átcsiszolása történik.
A végső fázis a felület fényezése, polírozása, szennyeződés elleni védelemmel való ellátása, vaxolása.
A felület fényezhetőségét alapvetően a benne lévő kőanyag minősége és mennyisége határozza meg. A felület fényességét, csúszásmentességét, és takaríthatóságát természetesen befolyásolni lehet a végső csiszolási minőség (finomság) beállításával. A terrazzo csiszolása elsősorban vizes technológiával történik, de a száraz- és nedves csiszolás ötvözete is célravezető, sőt, bizonyos kötőanyagok esetén elvárás is lehet. Cégünknél, a Palazzo Kft.-nél a száraz csiszolást mindig a gépekre csatlakoztatott nagyteljesítményű porelszívással végezzük. Ez mindenkinek jó. A már fényezett felületek díszítő, vagy funkcióval bíró további részleges megdolgozása (pl. csúszásgátlás, taktilis sáv kialakítása) is lehetséges. A „tükörben stokkolás” kifejezés nem egy nárcisztikus kőfaragót fed, hanem a lépcsők és lépcsőpihenők csiszolt kereten belüli szemcsézett betétmezős csúszásgátlás-megoldását. Ez készülhet kézzel, stokkoló-kalapáccsal, vagy gépi keményfémcsillagos körforgó szerszámmal.
Comentários